50. výročí založení
Střední průmyslové školy elektrotechnické
a Středního odborného učiliště
ve Frenštátě pod Radhoštěm

Dne 9. 6. 2000 se ve Frenštátě pod Radhoštěm konaly oslavy 50. výročí založení Střední průmyslové školy elektrotechnické a SOU a Den otevřených dveří.
Petr se školou úzce spolupracuje, a tak samozřejmě na této akci nemohl chybět.

 

Návštěvnost byla poměrně vysoká. Sjeli se jak bývalí studenti školy a jejich vyučující, tak i návštěvníci ze základních, středních i vysokých škol z blízkého i vzdáleného okolí.

 

Zúčastnili jsme se předvádění využití procesorové techniky v řízení a automatizaci. Studenti předváděli především své výtvory na bázi procesoru řady 51.

 

Hlavním zaměřením oboru automatizace bylo předvádění využití procesorové stavebnice SIEMENS-SIMATIC CPU212 při simulaci programového ovládání světelné křižovatky. Zobrazení simulace bylo prováděno na PC programem Křižovatka, vyvinutém v systému Petr. Simulátor předával programu data pomocí sériové linky. Program je možné stáhnout zde (1,6 MB), lze používat i samostatně bez simulátoru.

 


Jako další ukázka automatizace a řízení byl předváděn model automobilu řízený infračerveným dálkovým ovládáním. Dálkový ovladač, jehož srdce tvoří procesor řady 51, je připojen k PC pomocí sériové linky. Pomocí programu PD-2000, vytvořeného v systému Petr, lze model ovládat. Program je možné stáhnout zde (325 KB) k nahlédnutí.

 

Blikající a jezdící model automobilu vzbuzoval velkou pozornost nejen u studentů, ale i u vyučujících středních a základních škol.

 

Jezdící autíčka na křižovatce naopak lákala pozornost těch nejmenších ........

........ těch nejmenších programátorů v Petrovi. ........ A když "se to pokazilo", .......

...... stačil zásah na správné místo ....... a situace je zachráněna. Vítězství!

 

Hlavní stránka Gemtree Software