. Koutek pro vyvojare
.
Na teto strance chceme pomoci vsem vyvojarum a programatorum v oblasti PC.
Naleznete zde zdrojove texty nekterych nasich programu, rady a manualy.


Upozorneni: Prosime vsechny NEprogramatorske uzivatele PC, aby tuto stranku opustili a navratili se na nasi zakladni stranku. Informace na teto strance obsazene jsou systemoveho a studijniho charakteru a neprochazely jazykovou ani obsahovou upravou. Dekujeme.


Rezim DOS ve WINDOWS 95 - Pri startu WINDOWS 95 lze stiskem F8 spustit pocitac v rezimu stareho systemu DOS, ktery byl na pocitaci nainstalovan pred instalaci WINDOWS. Verze 2 ("internetovska" verze) diky chybnemu BOOT sektoru konci naslednou nespustitelnosti pocitace. Na zacatek souboru AUTOEXEC.DOS doplnte nasledujici radky odstranujici problem:

PATH=C:\DOS;
ATTRIB -S -H IO.SYS
REN IO.SYS IO.DOS
ATTRIB +S +H IO.DOS
ATTRIB -S -H WINBOOT.SYS
REN WINBOOT.SYS IO.SYS
ATTRIB +S +H IO.SYS

Startovaci nastaveni WINDOWS vhodne pro programatory - do souboru MSDOS.SYS doplnte:

[Options]
AutoScan=0            nescanovat disky pri kazdem startu pocitace
BootMenu=1            pri zavadeni systemu zobrazit startovaci menu
BootMenuDelay=3       vyckavaci doba pri zobrazeni startovaciho menu
BootMenuDefault=1     implicitni volba ve startovacim menu

Video - Tyto dve poznamky sice nepatri do pocitacove oblasti, ale je nam lito se nepodelit o zkusenosti. Neni vseobecne znamo, ze videorekordery Hi-Fi Stereo se velmi dobre hodi i ke kvalitnimu zaznamu hudby. Je to skoda. Za maly priplatek k cene monofonniho videorekorderu ziskate tez kvalitni audiomagnetofon s odstupem 90 dB (=CD kvalita), sirkou pasma 20 Hz az 20 kHz, kolisanim 0,005% a to vse bez pouziti jakychkoliv Dolby, ktere prece jen signal ponekud znehodnocuji. Prihlednete-li k dalsim vyhodam, jako presny digitalni ukazatel casu, pouzivani indexovych znacek, nizka cena zaznamoveho media (na jednu kazetu E240 za zhruba 100,- nahrajete 8 hodin hudby) a odpadajici problemy s rozsekavanim nahravek pres prelomy kazet, je s podivem, jak se tato technika malo vyuziva. Mame jiz nekolik let velmi dobre zkusenosti s videorekordery znacek Panasonic (doporucujeme) i Sony. Nahravani probiha v rezimu LP (polovicni rychlost - u Hi-Fi zvukoveho kanalu se kvalita oproti bezne rychlosti SP nemeni), vstup videosignalu zustava odpojen, tj. "ve vzduchu".

Druha poznamka se tyka kopie videonahravek s "kolisajicim" videosignalem (upozorneni: kopirovani nahravek chranenych autorskymi pravi je trestne). Je nabizeno mnoho drahych dekoderu. Pouzivame velmi jednoduchy dekoder synchronizovany signalem vertikalniho zpetneho behu z televizoru - zapojeni viz schema. Prehravaci videomagnetofon musi mit vystup s pevnou nulou (ne s plovouci - levnejsi prehravace mivaji vystup oddelen kondenzatorem). Trimrem se nastavi stav, kdy obraz jiz nekolisa, ale kdy jeste nedochazi k roztrhavani horizontalni synchronizace v horni casti obrazu.


Manualy - nase manualy slouzici jako prirucky k programovani na PC. Nebyly sice jiz dlouho aktualizovany (=nektere informace jsou jiz zastarale) a obsahuji nekolik gramatickych chybicek, ale dodnes nam slouzi jako prirucky pri bezne programatorske praci. Jsou souhrnem informaci sbiranych po mnoho let z ruznych zdroju. Jsou v nich zahrnuty i nase zkusenosti a poznatky, ziskane casto velmi tezce. Davame je timto k dispozici siroke programatorske verejnosti, aby prinesly uzitek i jinym programatorum. Abychom je tak usetrili mnohemu tapani, kterym jsme byli nuceni sami projit. Maji pomerne vysokou hodnotu a jsme si jisti, ze Vam v mnohem pomohou. Prirucky obsahuji obsahle popisy preruseni INT, sluzeb DOS, portu pocitace, portu zvukove karty Sound Blaster, struktury CMOS, registru videokaret (vcetne Trident, ATI a C&T) a instrukci mikroprocesoru.

download manualu (296 KB)

PC monitor za 10 Kc - televizni emulator. Chcete ziskat monitor k pocitaci pouze za 10 Kc? Pripojte Vas televizor na videokartu pocitace. Pouzijete-li RGB vstup televizoru, budete mit kvalitni barevny obraz bez dalsiho draheho hardware. V drazsim pripade si koupite nebo zhotovite PAL modulator pro pripojeni barevneho videosignalu - muzete treba nahravat pocitac na video. V nejlevnejsim pripade si pomoci nekolika odporu vytvorite cernobily videosignal. Staci doplnit primo na videokartu vcetne konektoru CINCH na zadni panel videokarty a jeste doplnit druhy konektor CINCH pro vystup zvuku z reproduktoru. Vznikne kompaktni prenosny pocitac, pripojitelny k jakemukoliv televizoru. Potrebujete pouze nainstalovany televizni emulator TVMOD. Nemuzete samozrejme pouzivat videomody s vyssim rozlisenim (TVP ma nizkou rozlisovaci schopnost), ale pro hry je to vynikajici levny pocitac. Dokonce s emulatorem pracuji i WINDOWS 95 (mod 640*480/16). Program TVMOD muzete pouzivat soukrome libovolne, pri komercnim vyuziti dohoda jista.

Upozorneni: Prosime, aby jste se na nas neobraceli s dotazy na program TVMOD. V pripade rozhazeneho obrazu zmente v konfiguraci programu nastaveni polarizace synchronizacnich signalu. Pokud to nepomuze, zkontrolujte zapojeni, velmi pomuze osciloskop. Zapojeni redukce pro RGB konektor nezname, udajne staci nekolik odporu (zrejme nelze propojit primo) - je nutne zapojit i prepinaci signal RGB vstupu 12 V. Radi zverejnime zkusenosti uzivatelu s programem TVMOD, predevsim pokud se jedna o zapojeni pro RGB konektor. Omlouvame se, ale na dalsi experimentovani s programem TVMOD a na vyvoj novych verzi nam jiz nezbyva cas.

download televizniho emulatoru TVMOD (8 KB)

Prenos dat k SHARP MZ800 - pripojeni pocitace SHARP MZ800 k pocitaci PC. Program simuluje na paralelnim portu LPT1 pocitace PC signal magnetofonu pro pocitac SHARP MZ811/MZ821 a umoznuje tak prenos dat. Pri ukladani dat do PC je zaznamova rychlost automaticky detekovana. Do pocitace SHARP lze vysilat data az se 3-nasobnou rychlosti. Umoznuje tez vysilani programu v rezimu s TURBO-zavadecem. Soucasti baliku jsou zdrojove texty v assembleru slouzici napr. pro inspiraci. Pozor - program nelze pouzivat v prostredi WINDOWS (predefinovava hodiny pocitace INT 8)!

download programu SHARP (44 KB)

Brailleova soustava pisma - fonty displeje pro slabozrake. Zda se Vam, ze spatne prectete znaky na displeji? Nainstalujte si program BRAILLE, ktery prizpusobi znaky na displeji Vasemu zraku. Program vyzaduje videokartu EGA nebo VGA, pracuje pouze s textovym rezimem obrazovky (v DOS modu). Drive ovsem, nez si program nainstalujete, jedno vysvetleni - jedna se o vtip! Je urcen spise pro Vase zname v dobe nekdy zacatkem dubna. Muze ovsem slouzit jako inspirace pri praci s fonty displeje. Pouziva stejne metody prace jako nas ovladac displeje EGACS, ktery je nejuspornejsim ovladacem displeje z hlediska rezidentne zabrane pameti pocitace.

download programu BRAILLE (6 KB)

Pocitacova sit s XT - zkusenosti se siti FELAN s PC16NB. Vlastnite pocitacovou sit s XT jako je napr. FELAN s PC16NB, ci snad dokonce jste ji jiz vyradili jako pomalou a nepouzitelnou? Jednu takovou vyrazenou pocitacovou sit se nam podarilo uspesne uvest do chodu na jedne Zakladni skole. Ovladani zvlada i prvnacek - po zapnuti napajeni a plne automatickem natazeni systemu lze na stanicich volit pomoci grafickeho menu nekterou ze 40 her ci 15 programu (vyukove programy, editory, pogramovani, databaze atd.). Zasunutim specialni startovaci diskety do mechaniky serveru pred zapnutim napajeni se plne automaticky nastartuje system se spustenim zvoleneho programu na vsech stanicich - staci o prestavce zasunout zvolenou disketu, zapnout jistic a za 10 minut privest celou tridu a zacit vyucovat. I stare a pomale pocitace lze dobre vyuzivat. O zkusenosti se radi podelime.


Abeceda

Abeceda V1.00 - vyuka pismen pro nejmensi deti. Jedna se o velmi jednoduchy program zobrazujici pouze obrazky s pismeny a umoznujici psani textu. Je urcen pro system DOS. Vyzaduje videokartu EGA nebo VGA. Soucasti je zdrojovy text ASM.

download programu Abeceda (56 KB)

Planety

Planety V1.00 - letecky (polo-)simulator. Nejedna se ani tak o hru, jako spise o polotovar hry slouzici k vyzkouseni principu. Soucasti jsou zdrojove texty v assembleru, urceny spise pro inspiraci. Po spusteni programu se lze pohybovat nad povrchem planety (zvolene klavesou 0 az 9) klavesami nebo mysi, lze nastavit vysku (klavesy + a -) nebo vytvorit jezero (klavesa Enter). Hra je urcena pro system DOS. Vyzaduje videokartu VGA.

download hry Planety (35 KB)

Sachy

Sachy V1.20 - sachy. Tato hra nevynika inteligenci tahu ani grafikou. Jeji prednosti jsou miniaturni rozmery (zobrazeni je v textovem videomodu) a predevsim zdrojovy text v assembleru, ktery je soucasti (pro zajemce o programovani v assembleru). Hra je urcena pro system DOS. Podporuje vsechny videokarty (pouziva textovy videorezim).

download hry Sachy (26 KB)

Bludiste

Bludiste V1.00 - bludiste. Velmi jednoducha hra pro nejmensi deti. Cilem hry je projit bludistem, ktere se postupne zviditelnuje. Soucasti je zdrojovy text v assembleru. Hra je urcena pro system DOS. Podporuje vsechny videokarty (pouziva textovy videorezim).

download hry Bludiste (8 KB)

Lines

Lines V1.00 - relaxacni carove obrazce. Program vytvari nahodne obrazce, vhodne napr. jako setric obrazovky. Soucasti je zdrojovy text v assembleru. Program je urcen pro system DOS. Vyzaduje videokartu EGA nebo VGA.

download programu Lines (5 KB)

zapnout diakritiku
zapnout diakritiku
zakladni stranka GEMA Soft
zakladni stranka GEMA Soft

Posledni aktualizace stranky 20.1.1998 (viz historie zmen)