. Koutek pro vývojáře
.
Na této stránce chceme pomoci všem vývojářům a programátorům v oblasti PC.
Naleznete zde zdrojové texty některých našich programů, rady a manuály.


Upozornění: Prosíme všechny NEprogramátorské uživatele PC, aby tuto stránku opustili a navrátili se na naši základní stránku. Informace na této stránce obsažené jsou systémového a studijního charakteru a neprocházely jazykovou ani obsahovou úpravou. Děkujeme.


Režim DOS ve WINDOWS 95 - Při startu WINDOWS 95 lze stiskem F8 spustit počítač v režimu starého systému DOS, který byl na počítači nainstalován před instalací WINDOWS. Verze 2 ("internetovská" verze) díky chybnému BOOT sektoru končí následnou nespustitelností počítače. Na začátek souboru AUTOEXEC.DOS doplňte následující řádky odstraňující problém:

PATH=C:\DOS;
ATTRIB -S -H IO.SYS
REN IO.SYS IO.DOS
ATTRIB +S +H IO.DOS
ATTRIB -S -H WINBOOT.SYS
REN WINBOOT.SYS IO.SYS
ATTRIB +S +H IO.SYS

Startovací nastavení WINDOWS vhodné pro programátory - do souboru MSDOS.SYS doplňte:

[Options]
AutoScan=0            nescanovat disky při každém startu počítače
BootMenu=1            při zavádění systému zobrazit startovací menu
BootMenuDelay=3       vyčkávací doba při zobrazení startovacího menu
BootMenuDefault=1     implicitní volba ve startovacím menu

Video - Tyto dvě poznámky sice nepatří do počítačové oblasti, ale je nám líto se nepodělit o zkušenosti. Není všeobecně známo, že videorekordéry Hi-Fi Stereo se velmi dobře hodí i ke kvalitnímu záznamu hudby. Je to škoda. Za malý příplatek k ceně monofonního videorekordéru získáte též kvalitní audiomagnetofon s odstupem 90 dB (=CD kvalita), šířkou pásma 20 Hz až 20 kHz, kolísáním 0,005% a to vše bez použití jakýchkoliv Dolby, které přece jen signál poněkud znehodnocují. Přihlédnete-li k dalším výhodám, jako přesný digitální ukazatel času, používání indexových značek, nízká cena záznamového média (na jednu kazetu E240 za zhruba 100,- nahrajete 8 hodin hudby) a odpadající problémy s rozsekáváním nahrávek přes přelomy kazet, je s podivem, jak se tato technika málo využívá. Máme již několik let velmi dobré zkušenosti s videorekordéry značek Panasonic (doporučujeme) i Sony. Nahrávání probíhá v režimu LP (poloviční rychlost - u Hi-Fi zvukového kanálu se kvalita oproti běžné rychlosti SP nemění), vstup videosignálu zůstává odpojen, tj. "ve vzduchu".

Druhá poznámka se týká kopie videonahrávek s "kolísajícím" videosignálem (upozornění: kopírování nahrávek chráněných autorskými právi je trestné). Je nabízeno mnoho drahých dekodérů. Používáme velmi jednoduchý dekodér synchronizovaný signálem vertikálního zpětného běhu z televizoru - zapojení viz schéma. Přehrávací videomagnetofon musí mít výstup s pevnou nulou (ne s plovoucí - levnější přehrávače mívají výstup oddělen kondenzátorem). Trimrem se nastaví stav, kdy obraz již nekolísá, ale kdy ještě nedochází k roztrhávání horizontální synchronizace v horní části obrazu.


Manuály - naše manuály sloužící jako příručky k programování na PC. Nebyly sice již dlouho aktualizovány (=některé informace jsou již zastaralé) a obsahují několik gramatických chybiček, ale dodnes nám slouží jako příručky při běžné programátorské práci. Jsou souhrnem informací sbíraných po mnoho let z různých zdrojů. Jsou v nich zahrnuty i naše zkušenosti a poznatky, získané často velmi těžce. Dáváme je tímto k dispozici široké programátorské veřejnosti, aby přinesly užitek i jiným programátorům. Abychom je tak ušetřili mnohému tápání, kterým jsme byli nuceni sami projít. Mají poměrně vysokou hodnotu a jsme si jisti, že Vám v mnohém pomohou. Příručky obsahují obsáhlé popisy přerušení INT, služeb DOS, portů počítače, portů zvukové karty Sound Blaster, struktury CMOS, registrů videokaret (včetně Trident, ATI a C&T) a instrukcí mikroprocesoru.

download manuálů (296 KB)

PC monitor za 10 Kč - televizní emulátor. Chcete získat monitor k počítači pouze za 10 Kč? Připojte Váš televizor na videokartu počítače. Použijete-li RGB vstup televizoru, budete mít kvalitní barevný obraz bez dalšího drahého hardware. V dražším případě si koupíte nebo zhotovíte PAL modulátor pro připojení barevného videosignálu - můžete třeba nahrávat počítač na video. V nejlevnějším případě si pomocí několika odporů vytvoříte černobílý videosignál. Stačí doplnit přímo na videokartu včetně konektoru CINCH na zadní panel videokarty a ještě doplnit druhý konektor CINCH pro výstup zvuku z reproduktoru. Vznikne kompaktní přenosný počítač, připojitelný k jakémukoliv televizoru. Potřebujete pouze nainstalovaný televizní emulátor TVMOD. Nemůžete samozřejmě používat videomódy s vyšším rozlišením (TVP má nízkou rozlišovací schopnost), ale pro hry je to vynikající levný počítač. Dokonce s emulátorem pracují i WINDOWS 95 (mód 640*480/16). Program TVMOD můžete používat soukromě libovolně, při komerčním využití dohoda jistá.

Upozornění: Prosíme, aby jste se na nás neobraceli s dotazy na program TVMOD. V případě rozházeného obrazu změňte v konfiguraci programu nastavení polarizace synchronizačních signálů. Pokud to nepomůže, zkontrolujte zapojení, velmi pomůže osciloskop. Zapojení redukce pro RGB konektor neznáme, údajně stačí několik odporů (zřejmě nelze propojit přímo) - je nutné zapojit i přepínací signál RGB vstupu 12 V. Rádi zveřejníme zkušenosti uživatelů s programem TVMOD, především pokud se jedná o zapojení pro RGB konektor. Omlouváme se, ale na další experimentování s programem TVMOD a na vývoj nových verzí nám již nezbývá čas.

download televizního emulátoru TVMOD (8 KB)

Přenos dat k SHARP MZ800 - připojení počítače SHARP MZ800 k počítači PC. Program simuluje na paralelním portu LPT1 počítače PC signál magnetofonu pro počítač SHARP MZ811/MZ821 a umožňuje tak přenos dat. Při ukládání dat do PC je záznamová rychlost automaticky detekována. Do počítače SHARP lze vysílat data až se 3-násobnou rychlostí. Umožňuje též vysílání programů v režimu s TURBO-zavaděčem. Součástí balíku jsou zdrojové texty v assembleru sloužící např. pro inspiraci. Pozor - program nelze používat v prostředí WINDOWS (předefinovává hodiny počítače INT 8)!

download programu SHARP (44 KB)

Brailleova soustava písma - fonty displeje pro slabozraké. Zdá se Vám, že špatně přečtete znaky na displeji? Nainstalujte si program BRAILLE, který přizpůsobí znaky na displeji Vašemu zraku. Program vyžaduje videokartu EGA nebo VGA, pracuje pouze s textovým režimem obrazovky (v DOS módu). Dříve ovšem, než si program nainstalujete, jedno vysvětlení - jedná se o vtip! Je určen spíše pro Vaše známé v době někdy začátkem dubna. Může ovšem sloužit jako inspirace při práci s fonty displeje. Používá stejné metody práce jako náš ovladač displeje EGACS, který je nejúspornějším ovladačem displeje z hlediska rezidentně zabrané paměti počítače.

download programu BRAILLE (6 KB)

Počítačová síť s XT - zkušenosti se sítí FELAN s PC16NB. Vlastníte počítačovou síť s XT jako je např. FELAN s PC16NB, či snad dokonce jste ji již vyřadili jako pomalou a nepoužitelnou? Jednu takovou vyřazenou počítačovou síť se nám podařilo úspěšně uvést do chodu na jedné Základní škole. Ovládání zvládá i prvňáček - po zapnutí napájení a plně automatickém natažení systému lze na stanicích volit pomocí grafického menu některou ze 40 her či 15 programů (výukové programy, editory, pogramování, databáze atd.). Zasunutím speciální startovací diskety do mechaniky serveru před zapnutím napájení se plně automaticky nastartuje systém se spuštěním zvoleného programu na všech stanicích - stačí o přestávce zasunout zvolenou disketu, zapnout jistič a za 10 minut přivést celou třídu a začít vyučovat. I staré a pomalé počítače lze dobře využívat. O zkušenosti se rádi podělíme.


Abeceda

Abeceda V1.00 - výuka písmen pro nejmenší děti. Jedná se o velmi jednoduchý program zobrazující pouze obrázky s písmeny a umožňující psaní textu. Je určen pro systém DOS. Vyžaduje videokartu EGA nebo VGA. Součástí je zdrojový text ASM.

download programu Abeceda (56 KB)

Planety

Planety V1.00 - letecký (polo-)simulátor. Nejedná se ani tak o hru, jako spíše o polotovar hry sloužící k vyzkoušení principů. Součástí jsou zdrojové texty v assembleru, určeny spíše pro inspiraci. Po spuštění programu se lze pohybovat nad povrchem planety (zvolené klávesou 0 až 9) klávesami nebo myší, lze nastavit výšku (klávesy + a -) nebo vytvořit jezero (klávesa Enter). Hra je určena pro systém DOS. Vyžaduje videokartu VGA.

download hry Planety (35 KB)

Šachy

Šachy V1.20 - šachy. Tato hra nevyniká inteligencí tahů ani grafikou. Její předností jsou miniaturní rozměry (zobrazení je v textovém videomódu) a především zdrojový text v assembleru, který je součástí (pro zájemce o programování v assembleru). Hra je určena pro systém DOS. Podporuje všechny videokarty (používá textový videorežim).

download hry Šachy (26 KB)

Bludiště

Bludiště V1.00 - bludiště. Velmi jednoduchá hra pro nejmenší děti. Cílem hry je projít bludištěm, které se postupně zviditelňuje. Součástí je zdrojový text v assembleru. Hra je určena pro systém DOS. Podporuje všechny videokarty (používá textový videorežim).

download hry Bludiště (8 KB)

Lines

Lines V1.00 - relaxační čárové obrazce. Program vytváří náhodné obrazce, vhodné např. jako šetřič obrazovky. Součástí je zdrojový text v assembleru. Program je určen pro systém DOS. Vyžaduje videokartu EGA nebo VGA.

download programu Lines (5 KB)

vypnout diakritiku
vypnout diakritiku
základní stránka GEMA Soft
základní stránka GEMA Soft

Poslední aktualizace stránky 20.1.1998 (viz historie změn)